HAKİMLİK SINAVLARINDA BARAJ PUANLARI

hakimlik sınavı baraj puanı

Adli-İdari Yargı Hakimlik ve Savcılık Sınavında Baraj Puanları

Adli Yargı ve İdari Yargı Hakimlik ve Savcılık Sınavı yaklaşıyor. Adaylar ise bu sınav sürecinde birçok bilgi kirliliği ile karşılaşıyor. Bu makalemizde sizler için Adli Yargı- İdari Yargı Hakimlik ve Savcılık Sınavı  barajı hakkında merak ettiklerinizi cevaplandırmaya çalıştık.

1.Adli-İdari Yargı Hakimlik ve Savcılık Sınavı’nda Baraj Uygulaması Var mı?

2015 ve öncesinde adli-idari hakimlik ve savcılık sınavında 70 puan barajı bulunmaktaydı. Öte yandan sınavların puan ortalaması düşük olduğundan dolayı yeteri kadar aday mülakata çağırılamıyordu. Bunun önüne geçmek için Aralık 2015’te 70 puan baraj şartı ortadan kalktı. Böylelikle alım sayısının 3 katı kadar aday sınava çağırılır duruma geldi. Tarihler Şubat 2019’u gösterdiğinde ise Hakimlik Sınavında 70 puan barajı tekrar uygulamaya konuldu. Dolayısıyla şu anda Adli-İdari Yargı Hakimlik ve Savcılık sınavında 70 puan sınırını aşmak zorundasınız. 

2.Kaç Puan Alırsam Mülakata Girmeye Hak Kazanabilirim?

Açıkçası adli yargı - idari yargı hakimlik ve savcılık sınavında taban puanları her yıl değişmektedir. Bu durumun sebebi her yıl sınava giren aday sayısının ve adayların aldıkları puanların değişiklik göstermesidir. Bu yüzden gelin, sizinle birlikte son 5 yılda hem adli yargı hem de idari yargı hakimlik ve savcılık sınavlarında mülakat listesine sonuncu giren adayların puanlarına bir göz atalım.

2.1. Adli Hakimlik Sınavı Baraj Puanları Geçmişi

 • Adli Yargı Hakimlik Sınavı’nda ilk bölümde de anlatıldığı üzere 2015’te bir baraj uygulaması vardı ve mülakatlara alım sayısının 3 katı aday çağırılamamıştı. Bundan dolayı aynı yıl 30 Mayıs ve 19 Aralık sınavlarında mülakata gitmeye hak kazanmış ve listeye sondan giren adayların puanları 70 idi.
 • Daha sonra barajın kalkmasıyla birlikte 24 Aralık 2016’da yapılan sınavda listeye sondan adını yazdıran aday 67 puan almıştı.
 • Tarihler 2017 Haziran’ı gösterdiğinde yapılan Adli Yargı Hakimlik sınavında bu taban puanı 63,7 olarak kaydedildi.
 • Yine 2017 yılının Aralık ayında yapılan sınavda ise taban puanı 66,6’ydı.
 • 29 Aralık 2018 tarihinde yapılan Adli Hakimlik sınavı barajı 74,3’e çıktı.
 • Baraj uygulamasına tekrar geçilen tarih olan 2019’da son 5 yılın rekorunu kırarak taban puanı 81,2’ye çıkmış oldu.
 • 2020 Kasım ayında yapılan Adli Hakimlik sınavında adaylar 79,9 puanla mülakata girmeye hak kazandı.

2.2. İdari Yargı Hakimlik Sınavı Baraj Puanları Geçmişi

 • İdari Yargı Hakimlik sınavı için tarihler 2015’i gösterdiğinde taban puanı 83 olarak karşımıza çıkıyor.
 • 24 Aralık 2016 tarihinde baraj kalkmasına rağmen puanlar önceki yıl mevcut olan 70 barajının üstünde kalıyor ve 79,9 taban puanıyla sınav sonlanıyor.
 • 29 Aralık 2018’de yapılan İdari Yargı Hakimlik sınavında ise baraj 81,2 olarak kaydedildi.
 • 2019 yılında yapılan sınav ise 83,67 puanla mülakata girmeye hak kazabilirdiniz.
 • 2020’nin Kasım ayına geldiğimizde ise mülakata çağırılan en son kişi 5 yıl rekorunu kırarak 87,5 puan almak zorundaydı.

2.3. Avukatlıktan Adli-İdari Yargı Hakimlik Sınavında Baraj Geçmişi

Bu noktada elimizde tam bir veri bulunmamakla birlikte çeşitli kaynaklarda spekülatif bilgiler mevcut. Sizler için verebileceğimiz en iyi tavsiye elinizden gelenin en iyisini yapmak olacaktır. Avukatlık mesleğinden hakimlik ve savcılık mesleğine geçerken göstereceğiniz bütün çaba sizleri mutlaka üst sıralara taşıyacaktır.

3. Hakimlik Sınav Puanı Nasıl Hesaplanır?

Optiklere işaretlediğiniz sınav kağıtları bilgisayar ortamında değerlendirilir.  Yanlış cevaplar dikkate alınmadığı gibi herhangi bir nedenden ötürü iptal edilen sorular da doğru olarak kabul edilir. Genel Kültür ve Genel Yetenek bölümü 20, Alan bilgisi de 80 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirilirsiniz. Hakimlik sınav puanlarının hesaplanması ile ilgili bütün detaylar için şuradaki linke tıklayabilirsiniz: https://www.yakinegitim.com/duyuru/hakimlik-sinav-sonuclarinin-hesaplanmasi-hakimlik-mulakatina-nasil-kalinir

Bu makalede sizler için Hakimlik Sınavı Baraj uygulaması hakkında bilgilendirme yaptık. Adli Yargı-idari hakimlik ve savcılık sınavına girecek bütün adaylara başarılar diliyoruz. 

İlgilenebileceğiniz Eğitimler

ONLINE ADLİ HAKİMLİK | ERKEN KAYIT

Başlangıç Tarihi:
20 Şubat 2022
Süre:
460 + 460 + 140 Saat
2820TL

ONLINE İDARİ HAKİMLİK | ERKEN KAYIT

Başlangıç Tarihi:
20 Şubat 2022
Süre:
460 + 460 + 140 Saat
2820TL

İlginizi Çekebilecek Makaleler

2021-12-25
detaylar ve anahtar kelimelere erişebilirsiniz.