KAYMAKAMLIK SINAV SORULARINA İTİRAZ - KAYMAKAMLIK SINAV SORULARINA İNCELEME - KAYMAKAMLIK SINAV SONUÇLARINA İTİRAZ

KAYMAKAMLIK SINAV SORULARINA İTİRAZ - KAYMAKAMLIK SINAV SORULARINA İNCELEME.jpg
KAYMAKAMLIK SINAV SORULARINA VE SONUÇLARINA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

Kaymakamlık sınavları ortalama olarak her yıl yapılmaktadır. Yapılacak olan sınavlara ilişkin ilan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Yazılı ve sözlü mülakat sınavında başarılı olan Kaymakam Adayları belirtilen şartları sağlamaları halinde; devleti ilçe içerisinde temsil eden Kaymakamlar olarak görevlerine başlamaktadırlar. 

Zorlu bir sınav sürecinde sorulara veya sınav sonuçlarına ilişkin her Kaymakam Adayına tanınmış itiraz hakkı bulunmaktadır. Peki Kaymakam Adayı bu itiraz hakkını nasıl kullanabilir ve usulü nasıl olmalıdır?

Kaymakamlık Sınav Sonuçlarına İtiraz Etmek Ve İncelemek İsteyen Kaymakam Adayı Hangi Yolları İzlemelidir?
  • Sınav sonucu açıklanan Kaymakamlık Adayı ÖSYM ortamda sonucu açıklandığı andan bir gün sonra 10 günlük bir süre içerisinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır.
  • 10 gün içerisinde Kaymakam Adayı ÖSYM sitesi üzerinden ADAY İŞLEMLER alanından ‘’Evrak Referans No. Al’’ ibaresine tıklayarak öncelike referans numarası almalıdır.
  • Referans numarası alan Kaymakam Adayı; aday işlemleri alanında bulunan ‘’Genel Amaçlı Dilekçe Örneğine‘’ tıklayarak taleplerini açık ve net şekilde belirtmeli ve almış olduğu referans numarasını dilekçesine eklemelidir. Ösym tarafından belirtilen genel amaçlı dilekçe örneğine link üzerinden erişebilirsiniz. - https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/GENEL/genelamaclidilekce03012019.pdf )
  • 3. Adım olarak Ösym tarafından itiraz başına belirlenmiş olan ücret ÖSYM’nin T.C. Halkbank Ankara Kurumsal Şubesi (IBAN NO: TR 40 0001 2009 4520 0044 0002 07) numaralı hesabına yatırılarak banka dekontu dilekçeye eklenmelidir. (2022 yılı için yayınlanan itiraz ücretlerine aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz - https://www.osym.gov.tr/TR,22512/adaylar-tarafindan-dilekce-gonderilmesi-ve-islem ucretleri-05012022.html )
  • Referans numarası ve ödeme dekontu eklenmiş olan ıslak imzalı dilekçe posta yolu ile veya elden “ÖSYM SINAV HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI 06800 Bilkent/ANKARA” adresine gönderilmelidir. Faks ile gönderim asla kabul edilmemektedir.
Kaymakamlık Sınav Sorularına İtiraz Etmek İsteyen Kaymakam Adayı Hangi Yolları İzlemelidir?
  • Sınav sorularının hatalı olduğunu düşünen Kaymakam Adayı sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde itiraz hakkını kullanmalıdır.
  • 2. adım olarak Kaymakam Adayı ÖSYM sitesi üzerinden ADAY İŞLEMLER alanından ‘’Evrak Referans No. Al’’ ibaresine tıklayarak öncelike referans numarası almalıdır.
  • Referans numarası alan Kaymakam Adayı; aday işlemleri alanında bulunan ‘’ Genel Amaçlı Dilekçe Örneğine ‘’ tıklayarak taleplerini, hangi sorunun hatalı olduğunu tek tek  açık ve net şekilde belirtmeli ve almış olduğu referans numarasını dilekçesine eklemelidir. Ösym tarafından belirtilen genel amaçlı dilekçe örneğine link üzerinden erişilebilir.  https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/GENEL/genelamaclidilekce03012019.pdf
  • 3. Adım olarak Ösym tarafından itiraz başına belirlenmiş olan ücret ÖSYM’nin T.C. Halkbank Ankara Kurumsal Şubesi (IBAN NO: TR 40 0001 2009 4520 0044 0002 07) numaralı hesabına yatırılarak banka dekontu dilekçeye eklenmelidir. (2022 yılı için yayınlanan itiraz ücretlerine aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz - https://www.osym.gov.tr/TR,22512/adaylar-tarafindan-dilekce-gonderilmesi-ve-islem-ucretleri-05012022.html )
  • Referans numarası ve ödeme dekontu eklenmiş olan ıslak imzalı dilekçe posta yolu ile veya elden “ÖSYM SINAV HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI 06800 Bilkent/ANKARA” adresine gönderilmelidir.

İlgilenebileceğiniz Eğitimler

KAYMAKAMLIK ONLINE EĞİTİM

Başlangıç Tarihi:
15 AĞUSTOS 2023
Süre:
285 + 285 + 120 Saat
5500TL

İlginizi Çekebilecek Makaleler

2023-08-14
Detaylar makalemizde...