Pandemi Koşullarında Hakimlik Oturumlarına Giriş Şartları

PANDEMİ KOŞULLARINDA HAKİMLİK SINAVINA GİRİŞ (1).jpg

Adli Hakimlik, İdari Hakimlik ve Kaymakamlık sınavlarına hazırlanan pek çok öğrenci ÖSYM’nin pandemi koşulları kapsamında aldığı önlemleri merak ediyor. Covid-19 pandemi koşulları altında bütün sınav sürecini sizler için anlattık:

1. Sınavlarda HES Kodu zorunlu mu?

Adli Hakimlik, İdari Hakimlik ve Kaymakamlık sınavları adaylarının Sağlık Bakanlığı’nın önlemleri kapsamında bütün sınav başvurularında HES kodu bilgisinin sisteme yüklenmesi isteniyor. ÖSYM, HES kodu bilgisini yüklemeyen adayların sınava başvuramayacağını duyurdu. Peki HES kodu bilgisine nasıl ulaşabilirsiniz?

1.1.HES Kodu Bilgisine Nasıl Ulaşabilirim?

HES kodu bilgisine ulaşmak için toplam 3 yöntem bulunmakta:

 1. Hayat Eve Sığar uygulamasını açın. Numaranızı tuşlayın. Sağlık Bakanlığı’nın SMS olarak gönderdiği kayıt kodunu girin. Daha sonra karşınıza çıkan adımları takip edin. Uygulama ana ekranı karşınıza çıktığında “HES Kodlarım” bölümüne tıklayın. Ardından “Yeni Kod Oluştur” sekmesine tıklayarak kodunuzu oluşturun.
 2. E-devlet üzerinden şu adrese tıklayarak HES kodunuzu doğrudan çıkarabilirsiniz: https://turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme
 3. SMS yoluyla ise, HES yazıp TC kimlik numaranızı ve kimlik seri numaranızın son dört hanesini aralarında birer boşluk bırakarak 2023’e gönderebilirsiniz.

1.2. HES Kodu Bilgisini Sisteme Nasıl Yükleyeceğim?

ÖSYM Aday işlemleri sistemi üzerinden “Profilim-HES Kodu Bilgilerim” sekmesinden HES kodu girişinizi yapabilirsiniz.

2. Adayların Temaslı veya Pozitif Olma Durumu

Özellikle Adli Hakimlik, İdari Hakimlik ve Kaymakamlık sınavlarına ikametleri sınav merkezlerinin dışında olan adayları büyük bir yolculuk bekliyor. Peki sınav günü temaslı olma veya pozitif olma durumunda adaylar ne yapacak?

Hiç panik yapmayın. Başvurularda sisteme yüklediğimiz HES kodu bilgileriniz tam bu noktada çok işinize yarayacak. ÖSYM, HES kodu bilginize ulaşarak son verilerinize göre sınav yerlerinizi güncel tutuyor. Sağlık Bakanlığı verilerindeki son duruma göre sınav giriş belgenizde yer alan binada yedek salonlar açılmaktadır. Covid-19 durumu sınavdan önceki cuma gününe kadar tespiti yapılan adaylar cuma günü saat 17.00’a kadar SMS yoluyla bilgilendirilmektedir. Eğer sınavdan önceki cuma günü ile sınav günü arasında temaslı yahut pozitif durumuna geçmişseniz yine endişelenmenize gerek yok. Sınav saatinden en az 3 saat öncesinde hangi yedek salonda sınava gireceğinizi bildiren bir SMS alacaksınız. Dolayısıyla temaslı olmanız durumunda yapmanız gereken bir şey yok. Yalnızca gelen SMS’leri takip edin!

3. Sınava Girmeden Önce Aşı Yaptırmak Zorunlu mu?

Adli Hakimlik, İdari Hakimlik ve Kaymakamlık sınavlarına girecek adayların en çok merak ettiği şeylerden biri de aşı yaptırma zorunluluğun olup olmaması. Bu noktada da rahat olmanızı öneririz. ÖSYM sizden HES kodu haricinde herhangi bir şey istememektedir.

4. Adli Hakimlik, İdari Hakimlik ve Kaymakamlık Sınavlarına Girmeden Önce PCR ya da Antijen Testi Zorunluluğu Var mı?

İlk bölümde de anlatıldığı gibi Adli Hakimlik, İdari Hakimlik ve Kaymakamlık sınavları gibi bütün ÖSYM sınavlarında HES kodu bilgisi yeterli olmaktadır. Dolayısıyla sınavdan önce herhangi bir PCR testi yaptırma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Ancak İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 24 Ağustos tarihli "Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi" isimli genelgeye göre aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirler arası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için uygulanacaktır. Buna göre sınavın bir okulda gerçekleşeceği bilindiğine göre hastalığı geçirmemiş ya da aşı sürecini tamamlamamış adaylar PCR testi yaptırmalıdırlar. 

5. Sınav Esnasında Maske Takmak Zorunlu mudur?

Adli Hakimlik, İdari Hakimlik ve Kaymakamlık sınavlarına girmeden önce kendinize ait maske ile salonlara giriş yapabiliyorsunuz. Öte yandan salonlara yerleştikten sonra maskelerinizi çıkarabiliyorsunuz. Yine de hem kendi sağlığınızı korumak hem de çevrenizdeki insanların sağlığını korumak için maske takmanız faydalı olacaktır. Ayrıca sınav salonunun uygun bir şekilde havalandırıldığına da emin olmanız oldukça önemli.

6. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ndeki Fotoğrafınızı Güncellemek İçin Başvuru Merkezine Gitmeli misiniz?

Adli Hakimlik, İdari Hakimlik ve Kaymakamlık sınavlarına girmeden önce ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde bulunan fotoğrafınız güncel değilse herhangi bir başvuru merkezine gitmenize gerek yok! Pandemi sonrasında yapılan düzenleme ile birlikte yeni kimlik kartına sahip olan adaylar sistem üzerinden fotoğraflarını güncelleyebilecekler.

7. COVID-19 Tedbirleri Kapsamında ÖSYM’nin aldığı diğer önlemler nelerdir?

ÖSYM, pandemi boyunca sınavlarda herhangi bir sorunla karşılaşmamak için bir dizi önlem de aldı. Peki sınavlarda uygulanan diğer Covid-19 önlemleri nelerdir? Hemen anlatalım:

 1. Binalara ve sınav salonlarına aday ataması yaparken sosyal mesafeyi göz önünde bulundurarak olabildiğince az adayın aynı ortamda bulunmasını sağlıyor.
 2. Sınav salonları ve binalar dezenfekte ediliyor ve temizleniyor.
 3. Sınav binasına girişlerde görevliler dezenfektan ve maske dağıtımı yapıyor.
 4. Sınav gözetmenlerine lateks eldiven, maske ve dezenfektan dağıtılıyor.
 5. Okul bahçesine adaylar ve gözetmenler dışında kimse giremiyor.

Bu makalede Adli Hakimlik, İdari Hakimlik ve Kaymakamlık sınavlarına hazırlanan adaylar için pandemi koşullarında merak ettiğiniz bütün sorulara yanıt vermeye çalıştık. Adli Hakimlik, İdari Hakimlik ve Kaymakamlık sınavlarına hazırlanan bütün öğrencilerimize başarılar diliyoruz!

Kaynak:

 1. OSYM (2020, Aralık)
 2. OSYM (2020, Ağustos)
 3. NTV (2021, Eylül)
 4. CNN (2021, Haziran)
 5. OSYM (2021, Kasım)
 6. Sağlık Bakanlığı (2021). HES Kodu Üretme ve Listeleme. https://turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme


İlgilenebileceğiniz Eğitimler

ONLINE ADLİ HAKİMLİK | ERKEN KAYIT

Başlangıç Tarihi:
20 Şubat 2022
Süre:
460 + 460 + 140 Saat
2820TL

ONLINE İDARİ HAKİMLİK | ERKEN KAYIT

Başlangıç Tarihi:
20 Şubat 2022
Süre:
460 + 460 + 140 Saat
2820TL

İlginizi Çekebilecek Makaleler

2021-12-25
detaylar ve anahtar kelimelere erişebilirsiniz.