HAKİMLİK SINAVINA HAZIRLANAN ADAYLARIN AİLE ve YAKINLARININ DESTEĞİNİ ARKALARINA ALMALARI İÇİN BİR BİLDİRİ

HAKİMLİK SINAVINA HAZIRLANAN ADAYLARIN AİLE ve YAKINLARININ DESTEĞİNİ ARKALARINA ALMALARI İÇİN BİR BİLDİRİ

Ailelerinizin sizlerin hakimlik sınavına hazırlık sürecinize daha iyi destek olmalarını sağlamak için aşağıdaki makaleyi onlarla doğrudan paylaşabilirsiniz. Ya da çıktısını gizlice buzdolabının üstüne yapıştırabilirsiniz ;) Aksi halde sizlere nasıl destek sağlayacakları hakkında en ufak bir fikre sahip olamayabilirler.

------------------------------------------------------

İçinde bulunduğumuz günlerde hakimlik sınavında hazırlık için önemli ve hassas bir döneme girilmektedir. Sınava hazırlanan dostlarımız için bu sürecin o kadar da kolay olduğu söylenemez. Şüphesiz ki bir bilgi yığınıyla hafıza açısından baş etmek durumundalar. Bununla beraber fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak da baş etmeleri gereken şeyler var.  Sınava hazırlanan adayın ailesi ve dostları onun sınava kadar sağlıklı bir zihinle ilerlemesini sağlamak için gerçekten önemli bir konumdadırlar. Ancak bir yandan da aile ve yakınlar stresin ve endişelerin de büyük kaynağı olabilirler. Özellikle toplumumuzda yakın aile ilişkileri düşünüldüğü zaman, sınava hazırlanan özelinde iyi niyetli ama sürece ket vuran bazı gelişmeler yaşanabilmektedir. Bu yüzden bugün, Hakimlik sınavına hazırlananlara gerçek destek sağlamak için aile ya da yakınların yapabileceği üç şeyi paylaşmak istiyoruz:

Bir.  Endişelerini göz ardı etmeyin. Hakimlik sınavına hazırlanan bir kişi, zaman zaman mülakata kalmak konusunda birçok şüphe ve endişe anına sahip olacaktır. Sizlerin, sınavı aşmalarına yönelik “endişelenmemesini” söyleyerek korkularını gidermeye çalışması çok yaygındır zira sınavı aşmak için tüm imkanlara ve kabiliyete sahip olduğunu düşünürsünüz ve bunu söyleme dökersiniz. Kesinlikle niyetiniz iyi! Ancak gerçek şu ki, bu tür yorumlar sınava hazırlanan yakınınız üzerinde daha fazla hayal kırıklığı yaratır. Ve hatta yaşadıkları gerçek endişelerin sizler tarafından küçümsendiğini düşünürler. Bunun yerine, ne kadar sıkı çalıştıklarını kabul edin. Kesinlikle onların karşısında endişelerine yönelik çok iyi bir dinleyici olun. Gerekirse onların yüksek hayal kırıklığıyla gözleri sulandığı sırada bir omuz olmaya istekli olun.

İki. Aile faaliyetlerine katılmadıkları için onları suçlu hissettirmeyin. Biliyoruz, dışarıdan bakan biri için bir sınav nasıl olur da bir insandan bu kadar çok zaman alabilir? Ne demek Temmuz'da bir kuzenin düğününe gidememek? Ya da alışverişe yardım edememek? Gelgelelim Hakimlik Sınavının gerektirdiği zaman ve bağlılık, yaşamın günlük sorumluluklarıyla tutarsızdır; özellikle de birbirinizle çok ilgili olan bir ailenin parçasıysanız. Ancak bir hakimin hakimlik mesleğini icra edebilmesinin tek yolu Hakimlik Sınavını ve devam eden süreci aşmaktır ve kişinin başarılı olabilmesi için dikkati dağılmadan saatlerce ders çalışması gerekir. Bu süre zarfında, aileler ve arkadaşlar bu boşluğu doldurmaya ve kişiden fazla bir şey beklememeye çalışmalıdır. Daha da önemlisi, normalde yapmak istedikleri şeyi, yani ailelerine yardım etmeyi yapamadıkları zaman kendilerini suçlu hissettirmemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu büyük zaman taahhüdünün yalnızca sınırlı bir süre için olduğunu unutmayın, bu nedenle kişiye çok fazla güvenmeden işlerin yürümesini sağlamanın yollarını bulun.

Üç. Yardım ve destek sunun. Birçok sınava hazırlanan aday bu süre içinde çalışmıyor veya sınavdan birkaç hafta önce ücretsiz izne ayrılıyor. Sizin için uygunsa, maddi destek sunun, sağlıklı beslenmesini sağlayın. Bazen sınav hazırlığından kısa süreli de olsa kopmak onlar için çok faydalı olur. Mesela dışarda bir Pazar kahvaltısı ya da ailecek bir piknik etkinliği… Ancak adayı kısıtlı bir zamanı vardır ve etkinliğe sınırlı bir süreliğine katılabilir. Ya da erkenden ayrılmak isteyebilir. Bu durumda ona saygı göstermelisiniz ve kesinlikle onu zor durumda bırakmamalısınız. Kısa da olsa ailecek geçirilen eğlenceli zaman onu rahatlatacak ve uzun bir zaman harcamadığı için kendisini suçlu hissetmeyecektir. Mali durumunuz birtakım şeylere müsaade etmiyor olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz en önemli şey duygusal destek sağlamak olacaktır. 


İlgilenebileceğiniz Eğitimler

ONLINE ADLİ HAKİMLİK KAMPI

Başlangıç Tarihi:
1 Kasım 2022
Süre:
140+ Saat
1180TL

ONLINE İDARİ HAKİMLİK KAMPI

Başlangıç Tarihi:
1 Kasım 2022
Süre:
140+ Saat
1180TL