AİLE AVUKATLIĞI NEDİR? 2023 HAKİMLİK SINAVI ALIM SAYISI NASIL OLACAK?

hakimlik geribildirim.jpeg

AİLE AVUKATLIĞI NEDİR? 2023 HAKİMLİK SINAVI ALIM SAYISI NASIL OLACAK?

Basına yansıyan bir habere göre bazı yeni uygulamalardan ve olası olumlu gelişmelerden bahsedilmektedir. Öncelikle tüm bu gelişmelerin bir seçim beyannamesi kapsamında olduğunu bilmemiz gerekir. Bildiğiniz üzere siyasi partiler seçimden önce vaatlerini içeren bildirgeleri kamuoyu ile paylaşmaktadırlar. 

Bu gelişme kapsamında kitlemizi ilgilendiren şekliyle bir değerlendirme yapmak isteriz. Bu seçim beyannamesi kapsamında ilk kez Aile Avukatlığı kavramından bahsedilmektedir. Bu kapsamda haberde geşen detay şu şekildedir: "Aile hekimi gibi herkesin bir aile avukatı olacak. Vatandaş, her türlü hukuksal sıkıntıda avukatlarından yardım alacak.  Avukatlık ücretini ise devlet ödeyecek. Yargının iş yükünün büyük bölümü, dilekçe ile bile kapanabilecek bir olayın vatandaşların haklarını ve hak arama yollarını bilmediği için uzamasından kaynaklanıyor. Aile avukatlığı uygulamasıyla yargının iş yükü de büyük oranda rahatlayacak." Bu şekilde ifade edilen Aile Avukatlığı faaliyetinin bir heyecan yaratttığı gözlemlenmektedir. Bu yönde gelen sorulardan bir tanesi böyle bir uygulama bir şekilde gelirse sınav olur mu yönündedir ki, bildiğimiz kadarıyla aile hekimliği olma şartlarında TUS sınavıyla herhangi bir dalda uzmanlık almış almış olmak ve Aile Hekimliği Programını tamamlayarak "Aile Hekimi Sertifikası" almak bulunuyor. Sağlık cephesinde böyle bir uygulama için ek bir sınav uygulanmamış olsa da Aile Hekimliği faaliyetinin detaylarına göre örneğin Medeni Hukuk gibi bir dalda uzmanlığı ölçmek isteyebilirler mi, bu bir belirsizlik olarak durmaktadır. Öte yandan Aile Avukatlığı gibi bir müessese tüm vatandaşlar için uygulanacağından, tüm avukatlar aile avukatı olsa kişi başına düşen aile sayısı 300'ün üzerinde olabilecektir. Sadece eğitim ve sertifika şartına bağlı olsa bile tüm avukatların bu müesseseye geçişleri mümkün olmayacağından avukat başına düşen aile sayısı daha da yüksek olabilecektir. Aile arzından kaynaklı olarak müesseseye geçiş şartları nasıl olabilir, bu bilgiler bugünden görüş sağlayabilir. 

Öte yandan haber içeriğinde 13 bin yeni hakim alınacağı belirtilmektedir. Kaç yıl içerisinde alınacağı belirtilmemekle beraber yakın zamanda yaptığımız analizlerde sistem içerisindeki haki arzının yeterlilik durumuyla iglili analizler yapmıştık. Bu bilgiyle beraber her yıl binlerce kişinin Hakimlik Mülakatına çağırılacağı bilgisi düşünülebilir. 

Bir seçim bildirgesi ve vaad olarak nihayetinde değerlendirebileceğimiz bu bilgilerin yapıcı olduğunu ve ihtiyaçlara binaen oluşturulduğunu tespit ettiğimizi de belirtmekte fayda vardır. 

Bu konuları değerlendirdiğimiz canlı yayının videosunu alt bölümden izleyebilirsiniz. 

Yakın Eğitim Youtube Video

hakimlik geribildirim.jpeg

İlgilenebileceğiniz Eğitimler

ONLINE ADLİ HAKİMLİK | ERKEN KAYIT

Başlangıç Tarihi:
22 TEMMUZ 2024
Süre:
485 + 485 + 140 Saat
18600TL

ONLINE İDARİ HAKİMLİK | ERKEN KAYIT

Başlangıç Tarihi:
22 TEMMUZ 2024
Süre:
485 + 485 + 140 Saat
18600TL

İlginizi Çekebilecek Makaleler

2024-07-11
Detaylar makalemizde.